image

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Nová struktura - nemazat > Úvodní stránka

Obec Stínava

Stínava je malá podhorská vesnice ležící na úpatí Drahanské vrchoviny 400 m nad mořem, má 151 obyvatel. Nejstarší zmínka o obci je z roku 1233. V listině z tohoto roku je označován za majitele obce Albert ze Stínavy ( Albert von Stinau).

Dominantou obce je opravdový skvost - románský kostel Povýšení sv. Kříže ze 13. století. Přestože byl v 17. a 19. století přestavován, zachovala si tato zřejmě nejstarší stavba na Prostějovsku svůj původní ráz. 

Druhou zajímavostí je kaplička Na Zábraní, která byla postavena nad pramenem v 18. století. Vypráví se, že když chodili svatí Cyril a Metoděj po Moravě přišli i do Stínavy. Kázali křesťanství a ve této studánce křtili. Každým rokem se na svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje u kapličky slouží slavnostní mše svatá.

V okolí obce se nachází spousta zajímavých míst, která lákají k procházkám - tůně, které byly vybudovány v roce 2014, Čertův hrad, Ježův hrad, Jesinková studánka, Bílá studánka, malebné okolí říčky Okluky a další. 

Více o Stínavě, jak se zde žilo a žije, najdete v historii obce.

Stínava je obklopená lesy, ozdobená stromy a kdo chceš poznat její krásu, přijeď se podívat a jistě potom častokrát svoji návštěvu budeš opakovat a v jejím okolí se rád procházet

Aktuality